V Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi uvidíte historické i současné, české i zahraniční loutky, ale navíc si sami můžete v herně muzea vyzkoušet, jak se hraje loutkové divadlo.
Regionální muzeum v Chrudimi spravuje bohatý sbírkový fond z oboru regionální vlastivědy, přírodních věd a výtvarného umění. V expozicích představuje regionální historii, umělecké řemeslo, lidový nábytek a plakáty významného secesního malíře Alfonse Muchy.
Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.
V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.
Na Čertově skalce na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi byla obnovena rozhledna Bára. Tu v červnu 2008 několik dnů po otevření zničila silná vichřice. Oproti původní stavbě přibylo několik zpevňujících prvků.
V jihozápadní části zámeckého lesoparku se nachází dětmi oblíbený Kočičí hrádek. Je to miniatura hradu, kterou koncem devatenáctého století nechala v lese za slatiňanským parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová.
Naučná stezka vede centrem města Chrudim proti proudu původně středověkého náhonu, který byl v nedávné době revitalizován.
Mezi hlavní atrakce patří skoro 83 metrů dlouhý tobogan, několik skluzavek, vodní a vzduchové masáže, vodní hřiby, divoký kanál, chrliče, ostrůvky nebo vodní clona. Kromě toboganu jsou všechny atrakce v ceně vstupného.
Rabštejnek je zřícenina hradu ze 14. století. Je známo, že se zde vystřídala celá řada majitelů, až v 16. století připadl městu Chrudim. To se o něj nestaralo, hrad byl prázdný a začal chátrat. V roce 2014 koupili zříceninu tři nadšenci, kterým se nelíbilo, že dále chátrá, a pustili se do opravy. Dnes jsou zachovány zbytky zdí, věže, bašt a hradeb. Vše je obklopeno stromy a keři.
Pardubický zámek se nachází na místě panského sídla ze 13. a vodního hradu ze 14. století. V 18. století získal zámek svoji stávající barokní podobu, později v něm dokonce sídlil pivovar a textilní manufaktura. Dnes je ve vlastnictví kraje a je po generální rekonstrukci.
V severovýchodním cípu Chráněné krajinné oblasti Železné hory se jižně od Slatiňan k nebi vypíná jedinečná rozhledna.
V Pardubicích, jen co by kamenem dohodil na jih od městské nemocnice, se nachází jedinečný park, kde se bude líbit hlavně dětem. Těšit se tady mohou na Pohádkovou zahradu, jejímž cílem je měnit vnímání a smyšlení lidí o bytostech, které s námi sdílí náš životní prostor.
Nad Českými Lhoticemi v Železných horách se vypíná 15 metrů vysoká rozhledna, otevřená teprve před několika lety. Boika, nebo také Boiika, odvozuje svůj název od kmene Bojů (latinsky Boii). Byli to lidé tohoto kmene, kteří před 2,5 tisíci lety vybudovali v Hradišti u Nasavrk oppidum.
Z Chrudimi do Slatiňan vede podél Chrudimky asfaltová cyklostezka (cyklotrasa 4112), zcela rovinatá, vhodná i pro malé děti.
V Nasavrkách v severní části Chráněné krajinné oblasti Železné hory ve východních Čechách najdou milovníci přírody Kaštanku. Přírodní památka o ploše asi 1 hektaru je v Česku naprosto jedinečná: v roce 1776 tady totiž Jan Adam Aursperg na části zámecké zahrady vysadil kaštanovníky jedlé, které tady rostou dodnes.
V Nasavrkách jižně od Chrudimi se návštěvníci severní části Chráněné krajinné oblasti Železné hory mohou těšit na historicky zaměřenou naučnou stezku, která je provede po pozůstatcích keltského osídlení oblasti i překrásnou přírodou Železných hor.